روش‌های تقویت مهارت reading

مهارت reading و مهارت writing با هم همراه و همزاد هستند، در این مقاله:

 1. ابتدا به اهمیت این دو مهارت می‌پردازیم.
 2. سپس روش اصولی کار با متن‌های انگلیسی را یاد می‌گیریم.
 3. در بخش بعدی این مقاله به 7 تمرین می‌پردازیم که برای تقویت این دو مهارت ضروری هستند
 4. در بخش پایانی مقاله به معرفی کتابی در این زمینه می‌پردازیم.

پیشاپیش از همراهی شما متشکریم

 

اهمیت مهارت reading و مهارت writing

مهارت reading و مهارت writing در آزمون آیلتس و تافل اهمیت خیلی زیادی دارند. این البته نیاز به گفتن ندارد؛ ولی زبان‌آموزان زیادی هستند که به دلیل ضعف در دو مهارت writing و reading در این آزمون‌ها موفق نمی‌شوند.

نه تنها آزمون آیلتس و تافل بلکه موفقیت در تمام آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه، آزمون ارشد و دکترا، آزمون زبان بعد از ورود به دوره دکترا و آزمون‌های استخدامی در ایران همه به این دو مهارت ارتباط دارند. معمولاً کسانی که در این مهارت‌ها قوی‌تر هستند؛ بهتر از پس این امتحانات برمی‌آیند.

در بقیه ابعاد زندگی روزمره هم این دو مهارت کاربردهای زیادی دارد. ابتدا اینکه کسی که توانایی خوبی در دو مهارت writing و reading دارد به راحتی می‌تواند از طریق مطالعه مقالات آموزشی زیادی که در اینترنت وجود دارد در هر زمینه‌ای دانش خود را افزایش دهد.

دیگر اینکه برای ادامه‌ی تحصیل دو مهارت writing و readingاز هر مهارت دیگری مهم‌تر هستند. چون هر پذیرشی از خواندن مطالب سایت دانشکده و ای‌میل زدن به مسئولین و اساتید آن دانشکده شروع می‌شود.

علاوه بر کارهای علمی، برای کارهای اقتصادی و تجاری هم دو مهارت writing و reading بسیار کلیدی هستند. چرا که علاوه بر ای‌میل زدن با شرکت‌های خارجی در نهایت متن قرارداد و تعهدات دو طرفه به انگلیسی نوشته خواهد شد که اهمیت کلیدی دارد.

 

تقویت مهارت reading و مهارت writing

روش پایه و اساسی. بعد از برشمردن پیش‌نیازهای لازم، اکنون روش پایه و اساسی کار با متون انگلیسی را شرح می‌دهیم.

 • یک بار متن را از ابتدا تا انتها بخوانید. لغت‌هایی که برای شما ناشناخته است را در دفتر خود یادداشت کنید.
 • وقتی متن به انتها رسید؛ برگردید و معنای آن لغت‌ها را استخراج کنید. همه نکات را در همان دفتر مقابل هر لغت یادداشت کنید.
 • سپس برگردید و هربار که جمله‌ای را می‌خوانید؛ سعی کنید معنای تمام جمله را به عنوان یک واحد معنایی دریافت کنید. جمله را کلمه کلمه نخوانید و کلمه به کلمه هم ترجمه نکنید. مثلاً در مواجهه با جمله:

I want to go abroad to continue my study

نگویید: من می‌خوام بروم به خارج برای ادامه تحصیلاتم.

بلکه باید بگویید: من می‌خواهم برای ادامه تحصیلاتم به خارج از کشور بروم.

 • سپس برای بار سوم، کل متن را بخوانید. در این مرحله دفتر لغت را کنار بگذارید. سعی کنید جملات را با سرعت مناسب بخوانید. متن را از اول تا آخر بخوانید. سعی کنید معنای کل متن را همزمان با خواندن آن درک کنید. درست مانند اینکه متن فارسی می‌خوانید.

 

7 تمرین برای تقویت مهارت نوشتاری و درک مطلب کتبی

 1. دفتر لغات و نکات جدا داشته باشید. هر بار که لغت جدیدی می‌آموزید آن را به همراه معنایش داخل این دفتر بنویسید. هیچ‌گاه معنای لغت را داخل همان کتابی که می‌خوانید ننویسید.
 2. با دیکشنری ور بروید. هر بار که لغت جدیدی را در دیکشنری جستجو می‌کنید، فقط به معنای مستقیم کلمه توجه نکنید. بلکه به این که این کلمه چه نوعی دارد (مثلاً اسم است یا فعل، قید است یا صفت و ..) و چه ترکیباتی دارد هم توجه کنید.

در مطلبی مستقل به عنوان «روش درست استفاده از دیکشنری» اینکه از چه دیکشنری و چگونه استفاده کنیم را توضیح داده‌ایم. با این روش اطلاعات شما درباره هر لغت به سرعت گسترش می‌یابد.

 1. دیکشنری انگلیسی به انگلیسی. در چند ماه اول و هنگامی که هنوز دایره لغت شما در حال گسترش است از فرهنگ انگلیسی به فارسی استفاده کنید. در مطلبی جدا با عنوان «بهترین فرهنگ لغت برای یادگیری انگلیسی» فرهنگ لغت مناسبی را معرفی کرده‌ایم. ولی سعی کنید از ماه ششم به بعد آهسته آهسته از فرهنگ لغت انگلیسی استفاده کنید. توصیه ما کولینز است به این آدرس:

https://www.collinsdictionary.com

 1. لغت را داخل متن بیاموزید. کوچکترین واحد معنایی در هر زبان «جمله» است و نه لغت. اشتباه بسیاری از ما این است که از بدو آموزش زبان، شروع به یادگیری لغت از روی کتاب‌های vocabulary می‌کنیم. یادگیری لغت جدای از متن کارایی ندارد.
 2. متن زیاد بخوانید. رمان، روزنامه، سایت، وبلاگ و مطالبی که به زبان انگلیسی بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند را بخوانید.

توجه داشته باشید که این متن‌ها از منابع معتبر باشند.

مثلاً آنچه در روزنامه نیویورک تایمز منتشر می‌شود انگلیسی درست، اصولی و معیار امروز دنیاست و در عمق بخشیدن به مهارت‌های شما کمک شایانی می‌کند.

 1. رونویسی کنید. رونویسی کردن متن‌های اورجینال انگلیسی نقش خیلی زیادی در یادگیری مهارت نوشتن دارد.
 2. وبلاگ انگلیسی داشته باشید. داشتن یک وبلاگ انگلیسی در جایی مانند تامبلر، بلاگر یا وردپرس به شما کمک شایانی خواهد کرد.

وقتی وبلاگ دارید به نوشتن ترغیب می‌شوید. همچنین بعد از مدتی که به نوشتن ادامه دادید موتورهای جستجو خوانندگانی را به سمت شما هدایت خواهند کرد که آن‌ها هم با کامنت‌ها و پیام‌های خود به شما انرژی بیشتری خواهند داد. هم اینکه با محیط اصلی انگلیسی زبان ارتباط خواهید گرفت که برای یادگیری شما دوصد چندان مفید خواهد بود.

منتظر نمانید تا دیگران شما را «کشف» کنند. شروع به جستجو کنید و وبلاگ‌های انگلیسی خوب را پیدا کنید. مطالب آن‌ها را بخوانید و برای آن‌ها کامنت بگذارید.

 

ما چه کتابی به شما معرفی می‌کنیم؟

مهارت reading و مهارت writingبه این منظور کتابی در گروه آموزشی پنگان سِوِن تدوین شده است. این کتاب شامل ۱۰۰ مقاله و بیش از ۳۰ هزار لغت است. مقاله‌ها به نوعی انتخاب شده‌اند که شامل موضوعات حالِ روز جهان باشند. مانند مهاجرت، شبکه‌های اجتماعی و دیگر موضوعاتی که در زندگی روزمره با آنها رو به رو هستیم.

این کار از دو جهت فایده‌ی زیادی دارد. اول اینکه خواندن متن‌ها برای شما بار هیجانی خواهد داشت. مسأله‌ مهم بعدی اینکه این موضوعات بسیار نزدیک به موضوعات آزمون writing آیلتس و تافل هستند. لذا شما برای این آزمون هم به خوبی آماده می‌شوید .

یک نمونه از متن‌های این کتاب:درس یک و درس پانزده 

فایل صوتی این دو درس را در زیر می‌شنوید:

 

بعد از دانلود کتاب، دو نسخه از کتاب را دریافت خواهید کرد. یک نسخه برای مطالعه بر روی دستگاه موبایل یا تبلت تنظیم شده است و یک نسخه برای مطالعه بر روی لپ تاپ. نمونه کتاب در این پست، نسخه مطالعه برای لپ تاپ است و صرفاً برای آشنایی با شما بر روی سایت قرار داده شده است.

بعد از پرداخت وجه، بلافاصله به صفحه دانلود هدایت می‌شوید. لطفاً هیچ صفحه‌ای را سریع نبندید. اما علاوه بر آن، لینک‌های دانلود برای ای‌‌میل شما هم ارسال می‌گردد. اگر لینک‌ها را در اینباکس نیافتید، حتماً به پوشه اسپم نگاهی بیندازید. پشتیبانی محصولات

 

اگر می‌خواهید دو کتاب رایگان دریافت کنید

در گروه آموزشی پنگان سِوِن یک بسته آموزشی تهیه شده است به نام «بسته یادگیری خودآموز زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته»

این بسته شامل 6 کتاب ارزشمند به شرح زیر است:

 1. مرجع کامل مکالمه انگلیسی (کتاب 501 مکالمه)
 2. مرجع کامل گرامر انگلیسی به زبان فارسی
 3. کتاب مهارت‌های Reading & Writing
 4. کتاب مهارت‌های Listening & Speaking
 5. مرجع گرامر پیشرفته برای آزمون آیلتس
 6. تکنیک‌های کلیدی موفقیت در آزمون آیلتس

این بسته را دانلود کنید و کتاب 501 مکالمه و کتاب گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی را رایگان دریافت کنید. لینک دانلود:

یادگیری خودآموز انگلیسی در خانه از مبتدی تا پیشرفته

 

مقاله‌های مرتبط

گروه آموزشی پنگان سِوِن مقاله‌های زیر را هم به شما پیشنهاد می‌دهد:

اگر از سطح مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن نیستید؛ می‌توانید از طریق این لینک یک آزمون تعیین سطح را بگذرانید: آزمون تعیین سطح مؤسسه کمبریج

error: کپی کردن این متن جایز نیست.