روش‌های تقویت مهارت Listening در انگلیسی

تقویت مهارت Listening کار آنچنان سختی نیست، فقط باید چند تمرین و نکته ساده را مد نظر داشته باشید. باید عمل کنید تا نتیجه بگیرید. همین.

ابتدا کتاب‌هایی مانند Tactics for Listening یا Tune in را تهیه کنید. هر دو کتاب از تألیفات Jack C. Richards هستند.

لینک خرید کتاب‌ها از سایت جنگل

در این مقاله فرض من بر این بوده است که شما برای تقویت مهارت Listening کتابی جداگانه مانند این دو کتاب تهیه کرده‌اید. یعنی کتابی که تمرین‌هایی دارد که شما باید آن‌ها را انجام دهید.

کتاب‌هایی که برای تقویت مهارت Listening نوشته شده‌اند دو چاپ متفاوت دارند.

 • بعضی چاپ‌ها پاسخنامه و متن پیاده شده فایل صوتی را (Typescript) ندارد.
 • ولی بعضی چاپ‌های این کتاب‌ها هم پاسخنامه دارد و هم متن پیاده شده فایل‌های صوتی بعد از آن آورده شده است.

اگر قرار است به صورت خودآموز یادگیری خود را پیش بگیرید، در این صورت نسخه‌ای که پاسخنامه و متن پیاده شده دارد را تهیه کنید. حتماً از ناشر یا کتابفروشی این سؤال را بپرسید.

این مقاله قسمت  8 از 12 قسمت سری مقاله‌های «روش درست یادگیری زبان انگلیسی» است. لیست مقاله‌ها به ترتیب از قسمت اول تا قسمت دوازدهم در انتهای همین مقاله موجود است.

روش اصولی تقویت مهارت Listening

بعد از تهیه کتاب این گام‌ها را به ترتیب روی هر درس پیاده کنید.

 1. ابتدا صورت سؤال را بخوانید. سؤال از شما چه خواسته است؟ به گزینه‌ها نگاه کنید. در گام اول باید بدانید که هدف شما از گوش کردن به ان فایب صوتی استخراج چه اطلاعاتی است.
 2. حالا فایل صوتی را اجرا کنید. با دقت گوش کنید. زود تصمیم نگیرید. به دنبال همان اطلاعاتی باشید که سؤال از شما خواسته است.
 3. داخل کتاب هیچ علامتی نزنید. کتاب باید سفید بماند. چون بعداً باید برگردید و دوباره این تمرین‌ها را کار کنید. در عوض یک تکه کاغذ داشته باشید که جواب‌ها را روی آن یادداشت می‌کنید.
 4. به بخش پاسخنامه بروید و پاسخ خود را چک کنید. اگر درست است سراغ سؤال بعدی بروید. اگر نه، به متن پیاده شده کاری نداشته باشید. دوباره فایل صوتی را اجرا کنید و با دقت بیشتری به دنبال جواب درست باشید.
 5. اگر این بار هم غلط بود، متن پیاده شده را جلو چشم خود بگذارید و فایل صوتی را اجرا کنید. متن را خط ببرید. کدام کلمه‌ها را درست متوجه نشده بودید؟ تلفظ آن‌ها را یادبگیرید. کلماتی مانند 13 و 30 در انگلیسی تلفظ مشابه دارند. برای آزمون‌های مهارت Listening از همین کلمه‌ها استفاده می‌کنند.

به همین ترتیب روی هر تمرین کار کنید و بعد سراغ تمرین بعدی بروید.

در کنار این روش 5 مرحله‌ای که برای تقویت مهارت Listening انجام می‌دهید، به نکات زیر هم توجه داشته باشید.

اگر این نکات را با دقت رعایت کنید، مهارت Listening شما با سرعت قابل توجهی رشد می‌کند.

Listening

نکات مهم برای تقویت مهارت Listening

 1. برای پروسه یادگیری خود هر روز وقت بگذارید. روزی نیم ساعت زمان خوبی است. اگر روزی نیم ساعت تا نهایتاً یک ساعت وقت بگذارید ولی هر روز وقت بگذارید، خیلی بهتر از این است که یک روز 5 ساعت کار کنید و 5 روز هیچ کاری نکنید. با همان روزی نیم ساعت شروع کنید و پیش بروید.
 2. مرور خیلی مهم است. وقتی سه درس یا چهار درس از کتاب مورد نظر خود را تمام کردید، برگردید و مرور کنید. مرور یعنی دوباره فایل صوتی را برای هر تمرین اجرا کرده و به سؤال‌ها پاسخ دهید.
 3. در مرحله مرور از تکنیک Shadowing غافل نباشید. یعنی جمله به جمله فایل صوتی را متوقف کرده و خودتان جمله را بعد از گوینده تکرار کنید.
 4. در جلد دوم و سوم کتاب این تمرین را هم به کار خود اضافه کنید. آن اینکه بعد از شنیدن هر جمله فایل صوتی را متوقف کرده و سعی کنید کل جمله را به روی کاغذ بیاورید. این تمرین برای جلد یک مناسب نیست. برای جلد یک همان تمرین Shadowing کافیست.
 5. گوش کنید. زیاد گوش کنید. همیشه گوش کنید. روزی نیم ساعت که برای کار با کتابی که برای تقویت مهارت Listening انتخاب کرده‌اید زمان صرف می‌کنید. اما خارج از این وقت همیشه یک فایل صوتی انگلیسی مثلاً یک پادکست در حال اجرا باشد و شما یا مستقیم به ان گوش کنید یا به کارهایتان بپردازید و بگذارید در محیط پخش شود.
 6. پادکست از فیلم مهم‌تر است. چون گوش را بیشتر درگیر می‌کند.
 7. زیرنویس بی زیرنویس. با توجه به تمرین‌هایی که در مقاله تقویت مهارت Reading گفتم، طبیعتاً دیگر نیازی نیست که فیلم‌ها را با زیرنویس (چه فارسی چه انگلیسی) ببینید. زیرنویس مهارت Listening را مختل می‌کند. بعضی دوستان می‌گویند دیدن کلمه و شنیدن تلفظ ان کمک شایان توجهی به مهارت‌های ما می‌کند. بله درست است ولی آن تمرین را در قسمت Reading انجام دهید.
 8. به تمام لهجه‌ها توجه کنید. انگلیسی فقط لهجه بریتیش یا آمریکن نیست. لهجه‌های متوعی از آمریکایی، اروپایی، استرالیایی، کانادایی، نیوزلندی، هندی و … را مد نظر داشته باشید.
 9. آهنگ گوش کردم ربطی به یادگیری زبان ندارد. اگر موسیقی دوست دارید بحث دیگری است. ولی صرف گوش دادن به آهنگ شما را به جایی نمی‌رساند.
 10. انگلیسی در خواب و انگلیسی با هیپنوتیزم و اینها نداریم! اگر با گوش دادن به چند ترانه، یا گوش دادن به چند نوار در خواب و این جور جینگولک بازی‌ها انگلیسی یادگرفتنی بود، الان تمام مردم دنیا هر کدام سه یا چهار زبان بلد بودند. چرا مهاجرهای زیادی هستند که سال‌های سال در آمریکا زندگی کرده‌اند ولی هنوز انگلیسی یادنگرفته‌اند؟
 11. یوتیوب برای یادگیری انگلیسی، آن هم وقتی فرد مرتب به زبان فارسی چیزهایی را توضیح می‌دهد؟ من پیشنهاد بهتری دارم. برای اینکه از طریق یوتیوب مهارت Listening خود را تقویت کنید، دنبال علایق خود باشید. یعنی اگر فوتبال دوست دارید، کلیپ‌های فوتبالی انگلیسی زبان ببینید. اگر به آشپزی علاقه دارید، کلیپ‌های آشپزی انگلیسی زبان ببینید. اگر مثل من به سخنرانی انگیزشی علاقه دارید، به سخنرانی‌های انگلیسی زبان گوش کنید و … این روش خیلی بهتر است.
 12. از دوره‌های آموزش مکالمه غافل نشوید. فیلم‌های آموزش مکالمه چیزهایی زیادی به شما می‌اموزند که در کتابی مانند کتاب‌های Tactics for Listening جای آموزش آن‌ها نیست. مانند اصطلاحات روزمره، Idiom، Proverb و …


مقاله‌های مرتبط


آزمون تعیین سطح توانایی‌های انگلیسی آکسفورد در چهار قسمت مختلف انجام می‌شود:


ما در سایت آموزشی Pangan7، فقط برای ارسال کدهای تخفیف و اطلاع‌رسانی در مورد محصولات جدید برای اعضای خود ای‌میل می‌فرستیم.


روش درست یادگیری زبان انگلیسی

4 thoughts on “روش‌های تقویت مهارت Listening در انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی کردن این متن جایز نیست.