روش‌های تقویت مهارت Listening

مهارت Listening و مهارت Speaking  دو مهارت خیلی مهم از میان مهارت‌های چهارگانه زبان است. در کلاس‌های آموزشی به کرّات دیده می‌شود که زبان‌آموزان تمرین‌های listening را دوست ندارند. افرادی زیادی هستند که بعد از سال‌ها کلاس آمدن در بخش listening  ضعف‌های اساسی دارند.

در این مقاله:

ابتدا به روش اصولی تقویت دو مهارت شنیداری و گفتاری می‌پردازیم.

7 تمرین برای تقویت این دو مهارت بیان می‌کنیم.

سپس به معرفی کتاب مفید می‌پردازیم.

 

در آزمون‌های بین المللی مانند آیلتس هم باز قسمت listening به نوعی ترسناک‌ترین قسمت کار است.

در سفرهای خارجی هم شنیدن و فهمیدن تمام کلمات و جملات فرد مقابل برای ما عذاب آور است. هر کس با لهجه‌ی خاص خودش صحبت می‌کند. بعضی‌ها سریع‌تر صحبت می‌کنند. بعضی‌ها آدم‌های تحصیل‌کرده‌ای هستند و در صحبت عادی روزمره هم، از جملات طولانی‌تر و همچنین اصطلاحات تخصصی‌تر استفاده می‌کنند و …

مهارت Listening و مهارت Speaking همه جا، همراه هم هستند. باید هر دو را با هم پیش ببرید.

اگر به چیزی گوش کنید، اما با صدای بلند آنچه را می‌شنوید تکرار نکنید، هیچ کدام از این دو مهارت تقویت نخواهد شد.


دانلود کامل‌ترین فیلم آموزش مکالمه انگلیسی: Perfect Conversation


یا اگر سعی کنید با افرادی که انگلیسی بلد هستند، مرتب مکالمه داشته باشید، ولی در کنار آن، به طور روزانه و به اندازه کافی به فایل‌های اورجینال گوش ندهید؛ باز هم هر دو مهارت شما در یک سطح ضعیف و مقدماتی باقی خواهد ماند.

تقویت مهارت Listening و مهارت Speaking یعنی:

 • تقویت قدرت گوش،
 • تقویت تلفظ درست کلمات،
 • داشتن لهجه صاف و یکدست
 • و در نهایت سرعت مناسب فکر کردن به انگلیسی و بیان جملات با سرعت کافی به جملات انگلیسی.

اما اصل مطلب اینکه بهتر این است که تمرین‌های این دو مهارت را با هم انجام دهیم. در زیر چند تمرین را ذکر می‌کنیم که در طی تمرین‌های روزانه انجام می‌دهید و بعد از مدتی مهارت شنیداری و گفتاری شما ارتقاء پیدا می‌کند.

 

گوش کنید. همیشه گوش کنید. خیلی گوش کنید.

این تمرین‌ها در مراحل اولیه یادگیری ممکن است تا حدی اعصاب خوردکن باشد. ولی رفته رفته مهارت شما به قدری بالا می‌رود که جزو لذت‌بخش‌ترین قسمت یادگیری زبان خواهد شد.

روش پایه و اساسی: فرض کنید در حال کار بر روی کتاب 501 مکالمه و یا صد مقاله از مجموعه متد پنگان سِوِن هستید.

ابتدا یک یا دو صفحه برای کار روزانه خود انتخاب کنید:

 1. یک‌بار فایل صوتی را اجرا کرده و همزمان با فایل صوتی متن را با دقت خط ببرید. دقت کنید که هر کلمه چگونه تلفظ می‌شود.
 2. حالا برگردید و خودتان متن را با صدای بلند بخوانید. سعی کنید کلمات را با همان شیوه و با همان سرعت تلفظ کنید.
 3. یک بار دیگر فایل صوتی را اجرا کرده، بدون اینکه متن جلو چشم باشد، بعد از هر جمله، شما هم با صدای بلند آن جمله را تکرار کنید.

 

7 تمرین برای تقویت مهارت Listening و مهارت Speaking

در کنار اینکه با روش اساسی که در صفحه قبل گفتیم، پیش می‌روید. اما یک سری تمرین متنوع هم هستند که باید هر از گاهی آن‌ها را انجام دهید. لازم نیست هر بار که می‌خواهید زبان کار کنید، تمام این 7 روش را با هم اجرا کنید.

بلکه گاهی تمرین شماره یک، گاهی تمرین شماره 4 و به همین ترتیب هر بار یکی یا چندتا را به دلخواه انجام می‌دهید.

اما حتماً مد نظر داشته باشید که این تمرین‌ها امتحان خود را پس داده‌اند و می‌توانند خیلی سریع مهارت‌های گفتاری و شنیداری شما را رشد دهند.

 1. هر آنچه را می‌شنوید بر روی کاغذ بیاورید. یک فایل صوتی کوتاه (مثلاً یک مکالمه از کتاب 501 مکالمه) انتخاب کنید. به متن نوشته کاری نداشته باشید. قلم و کاغذ بردارید و سعی کنید با شنیدن هر جمله، آن را بر روی کاغذ بیاورید. هر چه بیشتر این کار را بکنید در مهارت شنیداری قوی‌تر و قوی‌تر می‌شوید.
 2. زیرنویس بی زیرنویس. فیلم‌ها، سریال‌ها، برنامه‌های اخبار رادیو و تلویزیون و … را بدون زیرنویس گوش کنید.

اغلب می‌پرسند که آیا بهتر نیست با زیرنویس انگلیسی فیلم‌ها را ببینیم؟ جواب خیلی ساده است، نه! چون وقتی شما جملات انگلیسی را ببینید و مدام مشغول خواندن آن‌ها باشید، تمرکز شما از گوش کردن دقیق پرت می‌شود.

این کار نوعی تمرین خواندن است، نه تقویت مهارت شنیدن. ابتدای کار ممکن است چیز زیادی از فیلم متوجه نشوید، ولی باید مقاومت کنید. فعال کردن زیر‌نویس، شما را در مرحله مبتدی بودن متوقف می‌کند.

اگر می‌خواهید جملات را روخوانی کنید یا دایره لغات خود را بالا ببرید؛ در این صورت باید به کتاب‌های درک مطلب و مهارت خواندن و نوشتن مراجعه کنید (مانند کتاب صد مقاله).

ولی اگر می‌خواهید گوش خود را قوی کنید؛ در این صورت باید با دقت گوش کنید و فقط از گوش خود کار بکشید. ابتدا این کار شما را اذیت می‌کند. اما باید مقاومت کرده و بگذارید زمان بگذرد. اگر همزمان با دیدن فیلم‌های زیاد و گوش دادن به آن‌ها از دیگر کتاب‌های آموزشی این مجموعه (گرامر، مکالمه و صد مقاله) هم استفاده کنید در اینصورت تمام مهارت‌های شما همزمان رشد می‌کنند و شما بعد از مدتی شاهد بالا رفتن اعجاب انگیز توانایی خود در زبان انگلیسی خواهید شد.

 1. هیچ کلمه‌ی جدیدی را بدون اینکه تلفظ آن را یادبگیرید، رها نکنید. یادتان باشد حتماً تلفظ هر کلمه جدیدی که یاد می‌گیرید را هم چک کنید. می‌توانید از سایتی مانند https://collinsdictionary.com به طور همزمان هم تلفظ بریتیش و هم تلفظ آمریکن را چک کنید. گاهی تلفظ‌ها فریبنده و سورپرایزکننده هستند.
 2. گاهی فایل‌های صوتی کتاب را اجرا کرده و به کارهای معمولی خود بپردازید. انگار که دارید موسیقی گوش می‌دهید. هر چه زمان بیشتری صدای انگلیسی به گوش شما وارد شود، شما سریع‌تر قدرت تشخیص خواهید یافت. در ابتدا جملات و کلمات گنگ و نامفهوم هستند، اما نباید پا پس بکشید. گوش کنید، گوش کنید و باز هم گوش کنید.
 3. ساکت نباشید. هر چه را می‌شنوید با صدای بلند تکرار کنید. از اولین درس و از اولین صفحه، هر جمله انگلیسی را که می‌بینید با صدای بلند تکرار کنید. حرف بزنید. با صدای بلند جملات را تکرار کنید و از چیزی باکی نداشته باشید. تلفظ‌های شما به مرور اصلاح خواهد شد. سیستم تلفظ هر زبانی با سیستم تلفظ زبانی دیگر متفاوت است. آنقدر حرف بزنید و با صدای بلند تکرار کنید تا قوی شوید.
 4. صدای خود را ضبط کنید و بعداً آن را گوش کنید. اولین بار که به صدای خود گوش می‌دهید؛ حتماً اذیت خواهید شد: واااای مگه صدای من اینجوریه؟!

این مسأله برای همه‌ی ما یکسان است. همه‌ی مجری‌ها و گوینده‌های بزرگ هم که اولین بار به صدای خود گوش داده‌اند؛ همین قدر دمق شده‌اند. اما باید ادامه دهید. بعد از مدتی عاشق صدای خود می‌شوید. ضبط کردن صدا و مقایسه‌ی آن با فایل صوتی اورجینال هر متن (مثلاً مکالمه‌های این کتاب یا متن‌های کتاب صد مقاله) به شما این فرصت را می‌دهد که ذره ذره تلفظ خود را بهتر و بهتر کنید. هم اعتماد به نفس صحبت کردن پیدا می‌کنید و هم یادگیری انگلیسی هزار برابر برای شما لذت بخش‌تر خواهد شد.

 1. یک پارتنر داشته باشید. یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان این است که یک پارتنر داشته باشید و ساعاتی در روز یا هفته با هم ملاقاتی داشته باشید و در این ملاقات با هم فقط! به انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید از ملاقات‌های 5 دقیقه‌ای شروع کنید و سپس زمان این ملاقات را زیاد کنید. در طول این ملاقات تمام آنچه از مکالمه‌های این کتاب را فراگرفته‌اید به کار ببندید.

 

برای مهارت Listening و مهارت Speaking چه کتابی معرفی می‌کنیم؟

مهارت Listening و مهارت Speakingبه این منظور کتابی در گروه آموزشی پنگان سِوِن تدوین شده است. این کتاب دو بخش متفاوت دارد. بخش اول شامل 60 مکالمه با فایل صوتی است که در سطح‌های مختلف تنظیم شده‌اند. از آسان شروع می‌شوند و به سطح پیشرفته می‌رسند. هر درس یک متن کتبی دارد و یک فایل صوتی.

دومین بخش کتاب شامل 5 مکالمه تصویری است که متن نوشتاری و ویدئوی آن در اختیار شما است.

نحوه‌ی کار با کتاب مهارت‌های چهارگانه آزمون آیلتس در مقدمه آمده است. توصیه می‌کنیم مقدمه را با دقت مطالعه کنید.

بعد از دانلود کتاب، دو نسخه از کتاب را دریافت خواهید کرد. یک نسخه برای مطالعه بر روی دستگاه موبایل یا تبلت تنظیم شده است و یک نسخه برای مطالعه بر روی لپ تاپ.

امید که همیشه موفق و سربلند باشید.

بعد از پرداخت وجه، بلافاصله به صفحه دانلود هدایت می‌شوید. لطفاً هیچ صفحه‌ای را سریع نبندید. اما علاوه بر آن، لینک‌های دانلود برای ای‌‌میل شما هم ارسال می‌گردد. اگر لینک‌ها را در اینباکس نیافتید، حتماً به پوشه اسپم نگاهی بیندازید. پشتیبانی محصولات

پیشنهاد ویژه: اگر می‌خواهید دو کتاب را رایگان دریافت کنید

در گروه آموزشی پنگان سِوِن یک بسته آموزشی تهیه شده است به نام «بسته یادگیری خودآموز زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته»

این بسته شامل 6 کتاب ارزشمند به شرح زیر است:

 1. مرجع کامل مکالمه انگلیسی (کتاب 501 مکالمه)
 2. مرجع کامل گرامر انگلیسی به زبان فارسی
 3. کتاب مهارت‌های Reading & Writing
 4. کتاب مهارت‌های Listening & Speaking
 5. مرجع گرامر پیشرفته برای آزمون آیلتس
 6. تکنیک‌های کلیدی موفقیت در آزمون آیلتس

این بسته را دانلود کنید و کتاب 501 مکالمه و کتاب گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی را رایگان دریافت هدیه بگیرید. لینک دانلود:

یادگیری خودآموز انگلیسی در خانه از مبتدی تا پیشرفته

 

مقاله‌های مرتبط

گروه آموزشی پنگان سِوِن مقاله‌های زیر را هم به شما پیشنهاد می‌دهد:

اگر از سطح مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن نیستید؛ می‌توانید از طریق این لینک یک آزمون تعیین سطح را بگذرانید: آزمون تعیین سطح مؤسسه کمبریج

error: کپی کردن این متن جایز نیست.