یادگیری لغت در انگلیسی

بهترین یادگیری لغت در انگلیسی یادگیری آن داخل متن است. برای یادگیری لغت، شما نه جعبه لایتنر لازم دارید، نه با روزی یک لغت و ده لغت به جایی می‌رسید.

خیلی راحت، فقط یک راه برای یادگیری لغت وجود دارد. آن هم اینکه لغت را داخل متن یاد بگیرید.

در این مقاله هم به این موضوع می‌پردازیم که بهترین روش یادگیری لغت چیست و هم در انتهای مقاله کتاب مناسبی در این زمینه را به شما معرفی می‌کنیم.

 

چرا بهترین روش برای یادگیری لغت، خواندن متن است؟

چون:

دلیل اول:

اگر کلمات را جدا جدا یاد بگیرید، جملات را هم کلمه به کلمه خواهید خواهند و آنها را کلمه به کلمه معنی خواهید کرد.

دلیل دوم:

در نوشتن، مهارت خیلی کمی خواهید یافت. چرا که نوشتن یعنی به روی کاغذ آوردن یک پاراگراف از جملاتی که ارتباط منطقی با هم دارند.

در این صورت باید بدانید هر کلمه در هر متن دقیقاً چه معنایی دارد. به صرف هم معنی بودن چند لغت نمی‌شود آن‌ها را در هر جایی به جای یکدیگر به کار برد.

هر لغت در جای خاص خود به کار می‌رود. به همراه هر لغت، لغتهایی استفاده می‌شوند که یک ترکیب معنایی به خصوصی خلق می‌کنند.

در نهایت هر فعل حرف اضافه خاص خود را دارد که با آن حرف اضافه معنای متفاوتی دارد.

دلیل سوم:

نمی‌شود تمام هم و غم خود را به بیرون کشیدن لغت از متن و حفظ کردن معنای آن‌ها بگذارید. بعد از مدتی این روش شما را خسته می‌کند.

دلیل چهارم:

درک مطلب کتبی شما رشد نمی‌کند. چون شیوه کار ذهن شما لغتی شده است. اگر به این روش ده هزار لغت هم بلد باشید، باز هم ممکن است یک پاراگراف 150 کلمه‌ای که فقط 5 لغت جدید دارد، برای شما دردسر درست کند!

کسانی که به طراحی آزمونهایی مانند آیلتس می‌پردازند، همیشه به نحوی متن‌ها را انتخاب می‌کنند که برای هر فرد لااقل سه لغت ناشناخته در متن باشد. قدرت درک مطلب کتبی یعنی فهمیدن درست معنای متن، حتی اگر چند لغت ناشناخته داخل آن باشد.

دلیل پنجم:

مهارت گفتاری شما هم رشد نمی‌کند. چون ذهن شما لغت به لغت فکر می‌کند و نه پاراگراف به پاراگراف.

 

چرا کتاب‌های vocabulary نوشته شده است؟

هر وقت صحبت از بهترین روش برای یادگیری لغت می‌شود، کمتر کسی است که صحبت از کتاب‌های Vocabulary نکند. دوستانی هستند که فکر می‌کنند کتابی در این زمینه خوب است که در یک کتاب دو – سه جلدی، چند هزار لغت را به ما بیاموزد و خوب ما دیگر راحت می‌شویم. ولی اصلاً این طور نیست.

اولین واکنش این دوستان این است که پس چرا این کتاب‌ها نوشته شده‌اند؟

در پاسخ به این دوستان باید سه نکته را توضیح دهیم.

 1. کتاب‌های لغت برای افرادی که در سطح پیشرفته هستند خوب است. سطح C1 – C2.
 2. نوشتن کتاب لغت بر مبنای یک دیدگاه آموزشی است. که عده‌ای آن را قبول ندارند.
 3. خیلی از این کتاب‌ها با هدف تجاری نوشته شده‌اند. مثلاً چرا باید یک سری کتاب لغت شش جلد داشته باشد؟ یا یک سری از کتاب‌های آموزش زبان به نحوی طراحی شده‌اند که برای کامل کردن آن‌ها باید بیش از سه سال کلاس رفت؟

بنابراین بهترین راه گسترش دامنه لغات این است که از متن‌های ساده یکی دو جمله‌ای شروع کنیم. و رفته رفته به سمتی برویم که متن‌های یک صفحه‌ای و بیشتر را کار کنیم.

به عنوان مثال به جملات زیر توجه کنید:

 • از بین این دو ژاکت لااقل یکیش رو انتخاب می‌کنم.
 • از بین این دو ژاکت فقط یکیش رو انتخاب می‌کنم.
 • از بین این دو ژاکت هیچکدومش رو انتخاب نمی‌کنم.
 • از بین این دو ژاکت بالاخره یکیش رو انتخاب می‌کنم.
 • از بین این دو ژاکت، نه این یکی و نه اون یکی رو، هیچکدومش رو انتخاب نمی‌کنم.

یا این مثال‌ها

 • من قبلاً عادت داشتم چای زیاد بخورم.
 • من عادت دارم چای زیاد بخورم.
 • اولش برام سخت بود، ولی الان دارم به زیاد چای خوردن عادت می‌کنم.

هر دو گروه جمله با لغات یکسانی ساخته شده‌اند. ولی معنای کاملاً متفاوتی دارند! معمولاً افرادی که لغت‌های زیادی بلد هستند، در چنین ظرافت‌هایی دچار مشکل می‌شوند.

خوب اگر قرار است این همه لغت حفظ کنیم، ولی باز هم باید برویم و چیزهای زیادی دیگری مانند متون انگلیسی و گرامر کار کنیم، چرا کتابی برای گرامر و متون انگلیسی انتخاب نکنیم که دامنه لغت ما را هم بالا ببرد؟

 

ما چه کتابی به شما معرفی می‌کنیم؟

به این منظور کتابی در گروه آموزشی پنگان سِوِن تدوین شده است. این کتاب شامل ۱۰۰ مقاله و بیش از ۳۰ هزار لغت است. مقاله‌ها به نوعی انتخاب شده‌اند که شامل موضوعات حالِ روز جهان باشند. مانند مهاجرت، شبکه‌های اجتماعی و دیگر موضوعاتی که در زندگی روزمره با آنها رو به رو هستیم.

این کار از دو جهت فایده‌ی زیادی دارد. اول اینکه خواندن متن‌ها برای شما بار هیجانی خواهد داشت. مسأله‌ مهم بعدی اینکه این موضوعات بسیار نزدیک به موضوعات آزمون writing آیلتس و تافل هستند. لذا شما برای این آزمون هم به خوبی آماده می‌شوید .

یک نمونه از متن‌های این کتاب:درس یک و درس پانزده 

فایل صوتی این دو درس را در زیر می‌شنوید:

 

بعد از دانلود کتاب، دو نسخه از کتاب را دریافت خواهید کرد. یک نسخه برای مطالعه بر روی دستگاه موبایل یا تبلت تنظیم شده است و یک نسخه برای مطالعه بر روی لپ تاپ. نمونه کتاب در این پست، نسخه مطالعه برای لپ تاپ است و صرفاً برای آشنایی با شما بر روی سایت قرار داده شده است.

بعد از پرداخت وجه، بلافاصله به صفحه دانلود هدایت می‌شوید. لطفاً هیچ صفحه‌ای را سریع نبندید. اما علاوه بر آن، لینک‌های دانلود برای ای‌‌میل شما هم ارسال می‌گردد. اگر لینک‌ها را در اینباکس نیافتید، حتماً به پوشه اسپم نگاهی بیندازید. پشتیبانی محصولات


ما در سایت آموزشی Pangan7، فقط برای ارسال کدهای تخفیف و اطلاع‌رسانی در مورد محصولات جدید برای اعضای خود ای‌میل می‌فرستیم.

اولین کد تخفیف خود را در 24 ساعت اول بعد از ثبت‌نام در فرم زیر دریافت کنید:


مقالات مرتبط

گروه آموزشی پنگان سِوِن مقاله‌های زیر را هم به شما پیشنهاد می‌دهد:

اگر از سطح مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن نیستید؛ می‌توانید از طریق این لینک یک آزمون تعیین سطح را بگذرانید: آزمون تعیین سطح مؤسسه کمبریج

error: کپی کردن این متن جایز نیست.