پنگان ۷ یعنی چه؟

پنگان ۷ یعنی چه؟

پَنگ (یعنی سنجه، میزان، معیار سنجش چیزی) ظرفی بوده است که در قدیم برای سنجش واحد زمان از آن استفاده می‌شده است. به بیانی قدمت استفاده از آن به زمان بابلیان باستان می‌رسیده است. تا همین چند سال پیش هم این ظرف با همین نام در بسیاری از مناطق ایران برای سنجش زمان آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شده است. اما با همه گیر شدن ساعتهای مچی که همه جا با ما می‌آیند رفته رفته این وسیله از یادها رفت. برای تصور کردن شکل این ظرف باید به یک نکته توجه کنیدکه جمع پنگ می‌شود پنگان،  و اگر در کلمه پنگان، حرف «پ» را به «ف» و حرف «گ» را به «ج» تبدیل کنید، خواهید داشت: فنجان. فنجان همان پنگان است که مُعَرَب شده است. شکل این ظرف هم همان شکل فنجان بوده اما بزرگتر و در ته آن سوراخ ریزی بوده است. ظرف را روی آب می‌گذاشته‌اند، هر گاه پر می‌شده یک واحد از زمان قرار دادی ان زمان گذشته بوده است. مثلاً اگر فردی سه پنگ زمان آبیاری داشته اشت، باید سه بار متوالی این ظرف را به روی آب می‌گذاشته‌اند تا پر شود و هر بار آن را خالی می‌کرده‌اند و تا سه بار پر شود. در واقع پنگ اولین واحد سنجش زمان در تاریخ بوده است و کاربردی فراتر داشته است. تا جایی که بابلیان بر مبنای همین ظرف، ساعتی داشته‌اند متشکل از چند پَنگ ( به همین دلیل آن را پنگان می‌نامیده‌اند) که در مدت زمان مشخصی هر پنگ پر می‌شده است و آب سرریز شده به ظرف بعدی می‌ریخته و به همینم منوال مثلاً ده پنگ روی هم در مدت زمان مشخصی پر می‌شده اند که به نوعی تفکر اولیه دقیقه و ساعت بوده است. مبنای ۶۰ دقیقه ای هر ساعت هم البته از همان سیستم شمارشی بابل باستان گرفته شده است. لذا پنگ کوچکترین واحد زمان بوده ایت و ۷ نماینده هفت روز هفته است (هفته بزرگترین واحد زمان غیر تکراری است، بقیه واحدهای زمان صرفا تکرار همین هفته هستند، ۴ هفته = یک ماه، و ۱۲ ماه = یک سال) نام پنگان ۷ به همین دلیل کاملاً ریاضیاتی برای وبسایت برگزیده شده است.

اهداف ما

وبسایت پنگان ۷ در پی آن است تا دریچه‌ای به روی ذهن کنجکاو شما باشد. از آنجا که درس ریاضی کلید موفقیت در تقریباً تمام زمینه‌های تحصیلیِ دانشگاهی است. لذا تصمیم داریم وبسایت پنگان ۷ را فقط به این درس اختصاص دهیم. در سالهای آینده تقریباً هر فردی که رویای موفقیت نامحدود را در سر می‌پروراند و یا اینکه صرفاً در پی شغلی با درآمد خوب است، لازم است که ریاضیات بداند. امیدواریم پنگان ۷ به شما دید جدیدی بدهد: موفقیت نامحدود است و هزار راه نرفته وجود دارد، ایده خود را برای موفقیت خلق کنید. دست به کار شوید. فیلم ها را دنلود کنید و تماشای آنها را از همین الان شروع کنید. سایت را به دوستانتان معرفی کنید و بگذارید آنهایی که اراده موفقیت دارند خود به سراغ سایت بیایند.

خدمات ما

  1. آموزش در تمام مقاطع تحصیلی در قالب فیلم‌های آموزشی.
  2. مقاله‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف ریاضی
  3. ارائه فایل‌های حل شده نمونه سؤالات ریاضی به فرمت پی دی اف.
  4. معرفی هر نوع محصول فرهنگی، اعم از کتاب، مقاله، مجله، فیلم و … که به نظر گردانندگان سایت برای خوانندگان وبسایت می‌توانند مفید باشند.
  5. پاسخگویی به سوالات علمی شما در چهارچوب مطالب علمی ارائه شده بر روی سایت.
  6. و هر نوع تولید محتوای مؤثر جهت ایجاد اندیشه خودباوری، توانایی‌های خوداتکایی و انرژی مثبت در بین خوانندگان وبسایت.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
error: کپی کردن این متن جایز نیست.