بهترین روش یادگیری گرامر چیست؟

بهترین روش یادگیری گرامر روشی است که در یک بازه زمانی مناسب ضروری‌ترین اطلاعات را به ما منتقل کند. پراکنده گویی و جزییات خیلی ریز، در مراحل اولیه یادگیری اصلاً لازم نیست. این کار باعث خسته شدن زبان‌آموز می‌شود.

در این مقاله یاد می‌گیریم که:

 • بهترین روش یادگیری گرامر چیست؟
 • در ابتدای آموزش چه مقدار گرامر را باید بیاموزیم؟
 • چرا این گرامر را به زبان فارسی باید آموخت؟
 • یک کتاب خوب یادگیری گرامر هم به شما معرفی می‌کنیم که از خواندن لذت خواهید برد.

برای اینکه جواب این سه سؤال رو پیدا کنید، بخش به بخش این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 

بهترین روش یادگیری گرامر چیست؟

همزمان با مطالعه حتماً کاغذ و قلم هم به همراه داشته باشید. مطالب مهم را یادداشت کنید. سعی کنید از چیزهایی که می‌آموزید استفاده کنید و برای خود مثال‌هایی بسازید.

مثلاً صفت ملکی را آموخته‌اید حتماً مثال‌هایی مانند مثال‌های زیر را در ذهن خلق کرده و روی کاغذ بنویسید:

My bag – his car – her coat…

همزمان با صدای بلند همه چیزهایی که می‌نویسید را تکرار کنید.

یا اگر زمان حال ساده را آموخته‌اید جملاتی ساده و سه چهار کلمه‌ای با ساختار حال ساده بسازید.

حتماً این کار را بکنید. حتماً با کاغذ و قلم پیش بروید. از همان مراحل اولیه یادگیری، این سه نکته را مد نظر داشته باشید:

 1. نکات مهم را در دفتری یادداشت کنید.
 2. به انگلیسی نوشتن را از روز اول شروع کنید. اگر نمی‌توانید جمله بسازید، چند کلمه را کنار هم بگذارید و ترکیب درست کنید. اگر همان را هم بلد نیستید، جملات انگلیسی کتاب را رونویسی کنید. یادگیری = نوشتن. بدون نوشتن، یادگیری بی یادگیری.
 3. هر جمله‌ای که داخل کتاب می‌بینید یا روی کاغذ می‌نویسید را، با صدای بلند تکرار کنید. همیشه در حال حرف زدن با صدای بلند باشید. نگران تلفظ و لهجه نباشید. به مرور همه چیز درست می‌شود.

در دو مقاله زیر راجع به نکات 2 و 3 بیشتر می‌خوانید:

هر چیز جدیدی که یاد می‌گیرید با آن یک جمله بسازید. حتی اگر شده جمله‌ی سه کلمه‌ای بنویسید. مثلاً

 • I am a student.
 • I live in Iran.
 • I love coffee.

نوشتن اگر به طور روزمره باشد در دراز مدت اثرات خیلی زیادی دارد. حتی اگر روزی یک جمله انگلیسی بنویسید.

سعی کنید هر روز، از دانش روزهای قبل خود استفاده کنید. نوشتن متن‌ها و جملات را به مرور زیاد کنید تا بتوانید یک پاراگراف کامل بنویسید. خیلی سخت نگیرید. هر چقدر بلد هستید همان مقدار را بر روی کاغذ بیاورید.

 

چه کتابی بهترین روش یادگیری گرامر را پیاده کرده است؟

گرامر به زبان ساده کتاب Basic Grammar یک مرجع کامل یادگیری گرامر به زبان ساده است. این کتاب برای کسانی نوشته شده است که لازم است گرامر را از صفر شروع کنند ولی در مدت زمانی کمتر از 50 روز بتوانند گرامر را به طور کامل یاد بگیرند.

کسانی هم که گرامر را یادگرفته‌اند ولی نیاز به یک منبع برای جمع‌بندی و عمق بخشیدن به آموخته‌های خود دارند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

هر چند که این کتاب بهترین روش یادگیری گرامر است، اما این کتاب فقط گرامر نیست!

در فصل آخر کتاب، 40 متن انگلیسی آورده شده است. این متن‌ها از ساده (در حد 4 خط) تا متوسط (تقریباً نصف صفحه) مرتب شده‌اند.

هر متن فایل صوتی هم دارد.

بنابراین با خواندن این کتاب به چند هدف به طور همزمان دست می‌یابید.

هم گرامر را می‌آموزید. هم دایره لغت شما تقویت می‌شود. هم مهارت ریدینگ شما تقویت می‌شود. و هم اینکه با گوش دادن به فایل‌های صوتی هر متن تلفظ و قدرت شنیداری شما ارتقاء می‌یابد.

این کتاب برای کسانی که می‌خواهند انگلیسی را از صفر شروع کنند. یا می‌خواهند در آزمون‌های کتبی داخل کشور مانند کنکور و استخدامی و … شرکت کنند عالی است.

برای آشنایی بیشتر فهرست و نمونه‌ای از کتاب را دانلود کند:

به فایل‌های صوتی این دو متن گوش کنید.

 

کتاب Basic Grammar گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی را همین الان دانلود کنید:

9,750 تومان – دانلود

 

پیشنهاد ویژه: اگر می‌خواهید این کتاب را رایگان دریافت کنید

در گروه آموزشی پنگان سِوِن یک بسته آموزشی تهیه شده است به نام «بسته یادگیری خودآموز زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته»

این بسته شامل 6 کتاب ارزشمند به شرح زیر است:

 1. مرجع کامل مکالمه انگلیسی (کتاب 501 مکالمه)
 2. مرجع کامل گرامر انگلیسی به زبان فارسی
 3. کتاب مهارت‌های Reading & Writing
 4. کتاب مهارت‌های Listening & Speaking
 5. مرجع گرامر پیشرفته برای آزمون آیلتس
 6. تکنیک‌های کلیدی موفقیت در آزمون آیلتس

این بسته را دانلود کنید و کتاب 501 مکالمه و کتاب گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی را رایگان دریافت کنید. لینک دانلود:

یادگیری خودآموز انگلیسی در خانه از مبتدی تا پیشرفته

 

آموزش علمی و منطقی گرامر انگلیسی یعنی چه؟

اصطلاح زبان‌آموز بزرگسال (adult learner) معنای به خصوصی دارد. در این سن فرد دارای ذهنی رشد یافته است که به روش علمی و منطقی مطالب را، خیلی سریع‌تر و عمیق‌تر یاد می‌گیرد.

زبان‌آموز بزرگسال وقت محدودی برای یادگیری دارد. وی نیاز به منابعی دارد که خودآموز باشند. اگر معلمی هم در میان است، در نهایت نقش معلم 30 درصد است.

وقتی می‌گوییم ذهن یک فرد بزرگسال «منطقی» است، یعنی ذهن او «ساختارگرا» است. و این یعنی اینکه برای یادگیری هر چیزی باید ساختاری عمل کرد.

ذهن ما اینطوری کار نمی‌کند که اطلاعات پراکنده را دریافت کنیم و بعد از مدتی زبان یاد بگیریم.

ما وقت نداریم که اطلاعات را به صورت پراکنده دریافت کنیم که آیا بعد از چند سال بتوانیم ارتباط معنایی بین آن اطلاعات پراکنده را کشف کنیم یا نکنیم.

تفاوت مهمی که بین یک زبان‌آموز کودک و یک زبان‌آموز بزرگسال وجود دارد همین است که ذهن زبان‌آموز بزرگسال «ساختارگرا» است و منطقی کار می‌کند. برای وی چیزی سریع‌تر آموخته می‌شود که به حالت ساختاری بیان شود.

برای یک کودک این مطلب صدق می‌کند. ولی حتی کودک هم در نهایت در سن 7 سالگی وارد مدرسه می‌شود و زبان مادری خود به شکل ساختاری یاد می‌گیرد.

 

یادگیری ساختاری یعنی چه؟

یادگیری ساختاری به زبان خیلی ساده یعنی یک «کل» را به «اجزاء» آن تقسیم کنیم. و هر بار یک جزء را یاد بگیریم. پایه‌ای‌ترین چیزها را اول از همه یاد می‌گیریم. سپس سراغ مطالب دیگر می‌رویم.

در این حالت باید یک دوره آموزشی انتخاب کرد که درس اول، درس دوم و به ترتیب تا درس آخر آن از روی یک نظم علمی چیده شده باشند:

در مرحله اول چیزهای پایه را یاد می‌گیریم (همان سطح A1 – A2).

در مرحله دوم، از چیزهایی که در مرحله قبل آموخته‌ایم، به عنوان پیش نیاز استفاده می‌کنیم و دانش خود را گسترش می‌دهیم (همان سطح B1 –B2).

در نهایت در مرحله سوم تبدیل به یک زبان‌آموز پیشرفته و مسلط شده‌ایم. یعنی خودمان می‌توانیم از منابع محیط استفاده کنیم. (معادل C1 – C2).

در یادگیری زبان انگلیسی گرامر نقش همان مطالب پایه را دارد. آموزش گرامر باید نهایت 50 روز طول بکشد. تجربه به ما ثابت کرده است که این کار شدنی است.

اگر با سطح‌بندی A1 تا C2 در زبان انگلیسی آشنایی ندارید، این مقاله را بخوانید: زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

 

چه میزان گرامر را باید بیاموزیم؟

این سؤال خیلی مهم است. جواب دادن به آن نیاز به کمی تجربه دارد.

یک تجربه‌ی بد که همه ما داریم و از کمال‌گرایی افراطی بعضی معلم‌ها ناشی می‌شود این است که گرامر انگلیسی را با تمام جزییات آن و با طول و تفصیل آموزش می‌دهند. و اصلاً به سطح زبان‌آموز هیچ توجهی نمی‌کنند.

این همه جزییات پراکنده ما را خسته می‌کند.

کتاب‌هایی مفید هستند که ضروری‎ترین اطلاعات را به دور از جزییات خیلی ریز و بدون پراکنده‌گویی، به شکلی جامع و جمع و جور و با یک زمان‌بندی منطقی به ما ارائه دهند.

به جای اینکه خود را مرتب در معرض اطلاعات بیشتر و بیشتر قرار بدهیم. بهتر است با یک برنامه منظم همان چیزهایی که را که می‌آموزیم تمرین کنیم تا در ذهن ما جا بیفتند.

مطالب خیلی ریز در گرامر انگلیسی را لازم نیست در مراحل اولیه یادگیری بیاموزیم.

 • طبیعی است که ابتدا انواع کلمه را خواهی آموخت. مانند اینکه اسم چیست، صفت چیست، قید چیست، ضمایر فاعلی و مفعولی و … چه هستند.
 • سپس ساختار فعل در انگلیسی آموزش داده می‌شود. ساختار فعل در هر جمله، مرکز ثقل جمله است. اگر شما بدانید جمله فارسی که در ذهن شماست چه فعلی دارد، و آن فعل به چه ساختاری در انگلیسی می‌رود، در اینصورت مهم‌ترین قسمت کار جمله‌سازی را انجام داده‌اید.
 • سپس مباحث تکمیلی را می‌آموزیم، یعنی اطلاعاتی که لازم دارید تا جمله‌ای کامل در انگلیسی بنویسید.

آیا گرامر فقط همین است؟ خیر! بقیه مباحث گرامر را به تدریج و در لابه‌لای خواندن متون انگلیسی، شنیدن فیلم‌ها و فایل‌های صوتی می‌آموزید.

اینکه نکات ریز را خودتان با مطالعه لابه‌لای منابع مختلف یاد بگیریم باعث یادگیری عمیق می‌شود. یعنی شنا کردن را از طریق شنا کردن می‌آموزیم.

ابتدا باید گرامر را آموخت، آن هم به شکل جامع و جمع و جور و به دور از پراکنده‌گویی و جزییات من درآوردی. آموزش گرامر نهایت باید یک ماه تا 50 روز تمام شود.

 

چرا باید گرامر انگلیسی را به زبان فارسی آموخت؟

اولین پاسخ این است که مگر شما انگلیسی بلد هستید که گرامر انگلیسی را به زبان انگلیسی به شما آموزش دهند؟

دومین دلیل این کار این است که باید در حین آموزش گرامر این را آموخت که هر ساختاری از فارسی چگونه به ساختاری در انگلیسی بدل می‌شود.

مثال: من عادت دارم یک ساعت بعد از غذا چای بخورم.

ترجمه‌ی کلمه به کلمه ما را به چنین چیزی رهنمون خواهد کرد:

I have this habit that I drink tea one hour after lunch.

هیچ‌گاه یک انگلیسی زبان این چنین جمله‌ای نخواهد گفت! بلکه باید بدانید که ساختار used to  و ترکیبات مختلف آن برای بیان عادت‌های فردی در حالت‌ها و زمان‌های مختلف استفاده می‌شود.

I am used to drink tea one hour after lunch.

در طی آموزش گرامر، تعداد قابل توجهی جمله فارسی انتخاب شده‌اند و با توضیح کاملِ نکات لازم به زبان فارسی، جملات به انگلیسی ترجمه شده‌اند.

به طور مثال به جملات زیر توجه کنید:

 • الان سه ساله که توی این شهر زندگی می‌کنم.
 • چند وقت پاریس بودی؟
 • تا حالا رفتی آمریکا؟
 • اون هم انگلیسی بلده و هم عربی.
 • من نه وقتش رو دارم و نه پولش که بخوام چنین کاری بکنم.
 • من هیچ وقت سعی نکردم زبان برنامه نویسی یاد بگیرم.
 • من همیشه برنامه های شما رو نگاه می‌کنم.
 • من صفحه ایشون رو توی شبکه های اجتماعی دنبال می‌کنم.
 • به من گفتن که باید به شما زنگ بزنم.

اگر شما تعداد زیادی لغت بلد باشید ولی در گرامر دانش خوبی نداشته باشید؛ امکان دارد این جملات را اشتباه ترجمه کنید.

در آموزش گرامر به سبک پنگان سِوِن، هم نکات گرامری انگلیسی تدریس می‌شود و هم از این دست جملات به انگلیسی ترجمه می‌شود. در این حالت شما گرامر را به صورت تحلیلی می‌آموزید.

هر چه این روند بیشتر تکرار شود، سرعت یادگیری زبان‌آموز بیشتر و بیشتر می‌شود. در واقع در این حالت، گام به گام به فرد می‌آموزیم که انگلیسی فکر کند. یعنی بداند هر جمله فارسی معادل چه ساختاری در انگلیسی است.

با گذر زمان، نقش زبان فارسی کمتر و کمتر شده و سرانجام در مرحله یادگیری مهارت‌های چهارگانه، اساساً زبان فارسی هیچ نقشی ندارد.

بنابراین بهترین روش یادگیری گرامر روشی است که ساختارهای انگلیسی را به طور منظم و به دور از پراکنده گویی در مدت زمانی منطقی به زبان‌آموز منتقل کند.

همانگونه که می‌بینید نه می‌شود از آموزش گرامر فرار کرد و نه می‌شود که مدت زمانی خیلی طولانی آموزش گرامر را کش داد. هر چه جزییات غیرضروری کمتر شوند و اصل مطلب گفته شود، به همان میزان فرد با ذهنی منظم‌تر مطالب را بهتر خواهد آموخت.

کتاب گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی را همین الان دانلود کنید:

9,750 تومان – دانلود

اگر دوست دارید سطح زبان انگلیسی خود را به درستی مشخص کنید، از این لینک استفاده کنید: آزمون تعیین سطح کمبریج (آنلاین و رایگان)

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
error: کپی کردن این متن جایز نیست.