افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی

افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی

جدول کامل افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی

افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی نقش زیادی دارند. از آنجایی که مهم‌ترین قسمت جمله «ساختار فعلی» آن است؛ لذا دانستن اینکه چه فعلی به صورت با قاعده و چه فعلی به صورت بی‌قاعده به شکل گذشته و شکل سوم خود بدل می‌شود خیلی مهم است.

رایگان – دانلود

فعل در گرامر انگلیسی؟

همانگونه که می‌دانید فعل سه وجه زمانی «حال»، «گذشته» و «آینده» را دارد. همچنین فعل دارای وجه حالت‌های «معلوم»، «مجهول» و «شرطی» است. در انگلیسی وجه التزامی نداریم. برای ساخت در زمان‌های گذشته، حال و آینده و همچنین در هر یک از وجوه معلوم و مجهول فعل یکی از حالت‌های «ساده»، «استمراری»، «کامل» و «کامل استمراری» را خواهد داشت.  از کتاب گرامر کامل انگلیسی تعریف‌ها و کاربردهای هر یک از زمان‌های زیر را بلد هستیم:

افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی در کدام یک از این حالت‌ها کاربرد دارد؟

در ساختارهای ساده، فعل به شکل مصدر بدون to استفاده می‌شود. در ساختارهای استمراری به فعل یک ing اضافه می‌شود. در زمان‌های کامل فعل در شکل شوم خود یعنی past participle که به طور مخفف P.P. گفته می‌شود؛ استفاده می‌گردد. در زمان‌های کامل استمراری ترکیبی از دو حالت استمراری و کامل را به کار می‌بریم. همچنین علاوه بر این تغییرات، در زمان گذشته ساده لازم است که فعل به صورت گذشته (شکل دوم) خود مورد استفاده قرار گیرد.

پس عجالتاً چند سؤال داریم:

 1. چگونه فعل را در زمان‌های استمراری به کار بریم؟
 2. چگونه فعل را به شکل دوم یعنی شکل گذشته تبدیل کنیم؟
 3. چگونه فعل را به شکل سوم یعنی past participle تبدیل کنیم؟

در زیر به این سؤال‌ها به ترتیب پاسخ می‌دهیم:

چگونه فعل را در زمان‌های استمراری به کار بریم؟

جواب این سؤال خیلی راحت است و نیاز به هیچگونه بحثی ندارد. فقط جهت یادآوری: در اصطلاح به شکلی از فعل که ing به آن افزوده شده باشد؛ gerund می‌گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد gerund می‌توانید به درس سی و دوم مراجعه کنید. به طور معمول ing را به انتهای فعل در شکل مصدر بدون to می‌افزاییم و gerund حاصل می‌شود:

Speak + ing = speaking

افزودن ing استثناهایی هم دارد. برای اینکه بدانیم افزودن ing به هر فعل دقیقاً به شکلی صورت می‌گیرد باید برای هر فعل به طور جداگانه فرهنگ لغت را چک کنیم.

چگونه فعل را به شکل دوم یعنی شکل گذشته تبدیل کنیم؟

افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی مطابق جدولی که در زیر می‌بینید (و به فرمت پی‌دی‌اف در اختیار شماست) به شکل گذشته خود تبدیل می‌شوند. چند مثال در زیر آمده است:

 • Win –> won
 • Learn –> learnt
 • Am / is / are –> was / were

برای دانشتن اینکه چه افعالی بی‌قاعده هستند باید به جدول افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی مراجعه کرد.

افعال با‌قاعده در گرامر انگلیسی به سادگی و با افزودن ed به انتهای فعل به شکل گذشته تبدیل می‌شوند:

 • Study + ed –> studied
 • Walk + ed –> walked

چگونه فعل را به شکل سوم یعنی past participle تبدیل کنیم؟

افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی جدول به شکل سوم تبدیل می‌شوند. و افعال باقاعده هم مانند بالا با افزودن ed به انتهای فعل به شکل سوم تبدیل می‌شوند.

 • باید توجه کنید که گاهی شکل دوم و سوم فعلی یکسان هستند. مانند زیر:
 • Bend – bent – bent
 • Bleed – bled – bled
 • Have – had – had
 • Hit – hit – hit
 • Hurt – hurt – hurt
 • گاهی هم افعالی هستند که هم به صورت باقاعده و هم به صورت بی‌قاعده به شکل دوم و سوم خود تبدیل می‌شوند:
 • Lean – leant / leaned – leant / leaned
 • Learn – leant / learned – learnt / learned
 • Light – lit / lighted – lit / lighted
 • بعضی افعال شکل شوم ندارند مانند must – will – may – shall
 • بعضی افعال در هر سه شکل، دیکته یکسانی ولی تلفظ متفاوتی دارند مانند:
 • Read – read – read

بنابراین لازم است یک لیست از افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی را داشته باشیم. در مراحل اولیه یادگیری زبان انگلیسی بهتر است هر بار که می‌خواهیم جمله‌ای بنویسیم و لازم است فعل جمله به شکل گذشته یا شکل شوم بیان شود؛ حتماً یک بار از روی جدول افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی چک کنیم. این کار باعث می‌شود بعد از مدتی تمام افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی را حفظ باشیم.

ویژگی‌های فایل افعال بی‌قاعده در گرامر انگلیسی

فایل زیپ زیر را به صورت رایگان دانلود کرده و دو نسخه از افعال بی‌قاعده را دریافت کنید. یک نسخه مخصوص مطالعه بر روی لپ تاپ و یک نسخه برای استفاده بر روی گوشی تلفن همراه تنظیم شده است. بعد از دانلود فایل زیپ ای‌میلی برای شما ارسال خواهد شد که حاوی کد تخفیف 50 درصدی برای خرید دیگر محصولات دانلودی سایت نیز می‌باشد.


ما در سایت آموزشی Pangan7، فقط برای ارسال کدهای تخفیف و اطلاع‌رسانی در مورد محصولات جدید برای اعضای خود ای‌میل می‌فرستیم.

اولین کد تخفیف خود را در 24 ساعت اول بعد از ثبت‌نام در فرم زیر دریافت کنید:


اگر از سطح مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن نیستید؛ می‌توانید از طریق این لینک یک آزمون تعیین سطح را بگذرانید: آزمون تعیین سطح مؤسسه بین‌المللی British Council

 

لیست مجموعه کتاب‌های «انگلیسی در 9ماه» که در سه جلد تنظیم شده‌اند:

مجموعه‎ی یادگیری انگلیسی در 9 ماه سه جلد دارد. هر کدام از این جلد‌ها به ترتیب زیر کارکرد خاص خود را دارد:

 1. گرامر انگلیسی به زبان فارسی: این کتاب در دو بخش تألیف شده است. بخش اول آموزش گرامر کامل انگلیسی به زبان فارسی. بخش دوم چهل متن که از سطح مبتدی شروع شده و تا سطح بالای متوسط پیش رفته است. هر متن یک فایل صوتی هم دارد. مهارت‌هایی که در این کتاب می‌آموزید: گرامر به طور کامل و مهارت‌های چهارگانه به صورت مبتدی در طی 40 متن ساده.
 2. 501 مکالمه‌ی روزمره برای یادگیری انگلیسی: در این کتاب، همانگونه که از نامش پیداست، 501 مکالمه‌ی روزمره انگلیسی با فایل صوتی جمع آوری شده است. تمام موقعیت‌های اجتماعی در این مکالمه‌ها لحاظ شده است. مهارت‌هایی که به طور ویژه در این کتاب به شما آموزش داده می‌شود: مهارت شنیداری و گفتاری تا سطح پیشرفته.
 3. صد مقاله: در این کتاب صد مقاله‌ی اورجینال به همراه فایل صوتی برای هر متن به زبان آموز ارائه شده است. مهارت‌هایی که به طور ویژه در این کتاب به شما آموزش داده می‌شود: مهارت نوشتن و خواندن تا سطح پیشرفته.

اگر تمایل دارید از این لینک هم می‌توانید نرم افزار صرف فعل در زبان فرانسه هم رایگان دانلود کنید

موفق و سربلند باشید.

رایگان – دانلود